Aastaajaline värvianalüüs on tööriist, mille abil saame kindlaks teha, millised värvid teile kõige rohkem sobivad. Lähtudes teie üldisest välimusest ja eriti silmade, juuste ja naha toonist, määrame teile ühe kaheteistkümnest värvihooajast. Igal värvihooajaga käib kaasas värvipalett, mis on spetsiaalselt loodud sobituma teie loomuliku silmade-juuste-nahatooniga. Rõivaste värvigamma on harmooniline, kui see rõhutab teie enda loomulike värvitoonide teatud aspekte. Need aspektid on jaotatud kaheteistkümneks aastaajaks-kuuks, millest igaüks on varustatud konkreetse värvipaletiga. Millisesse kaheteistkümne kuu, aastaaja kategooriasse teie kuulute, sõltub teie silmade, juuste ja naha loomulikust värvitoonist.
Oluline on mainida, et aastaajaline värvianalüüs ei kombineeri värve vastavalt isiksuse tüübile või kehakujule. Pigem on see protsess seotud teie loomulike värvitoonide kolme aspekti määratlemisega ning nende kombineerimisega sarnaste aspektidega teie riietuses.

12-kuu, aastaajaline värviteooria

Kaheteistkümne kuu, aastaajalise värvianalüüsi mõistmiseks peame esmalt mõistma värvi kolme aspekti või mõõdet. Need on:

I. Toon ja temperatuur (alatoon)

Toon määratleb objekti värviperekonna või selle värvingu – roheline, lilla, oranž jne.

Mõnda värvi tajume soojemana ja teist jahedamana. Seda nimetatakse sageli värvi temperatuuriks või alatooniks. See võib olla kas soe, jahe või kombineeritud (neutraalne).
Tavapäraselt seostatakse kollast, oranž ja punast soojusega, samas kui lilla, sinine ja roheline tunduvad jahedad. Ja tihtipeale jaguneb värviratas järgmiselt:

See ei tähenda, et kõik kollased on soojad ja kõik sinised on jahedad. Igal värvil võib olla soe või jahe alatoon – mõelge happekollasele (kollane segatud rohelisega) ja mandariinikollasele (kollane segatud oranžiga). Esimene on jahedam värvitoon kui teine. Vaadake alltoodud näiteid: Värvid, mis on sinise baasil, liigitatakse jahedateks - mida rohkem sinist, seda jahedam värv. Kollased põhivärvid on soojad. Ja soojemad värvid sisaldavad rohkem kollast.
Kui värvi alatoon on märkamatu, on see neutraalne värv – ei soe ega jahe. Näites on toodud roheline ja punane: kui puhas roheline koosneb kollasest ja sinisest võrdsetes osades, siis puhas punane ei sisalda sinist ega kollast.

II. Väärtus (sügavus)

Väärtus tähistab värvi sügavust või seda, kui hele või tume see on.
Heledatele värvidele on lisatud valget ja neid nimetatakse heledateks varjunditeks. Samamoodi on tumedatele värvidele lisatud musta värvi ja neid nimetatakse tumedateks varjunditeks.

III. Küllastus / Selgus (ClarityChroma)

Küllus/selgus määratleb värvi küllastumise või kui hele (selge) või tuhm see on. Teine viis kromaatilisuse mõistmiseks on vaadata, kui "hallilähedane" värv on.
Selged ja erksad värvid ei näe üldse hallid välja, sest on väga küllastunud. Mida rohkem küllastust eemaldatakse, seda rohkem läheneb värv hallile ja seda tuhmimaks selle toon muutub.
Värvusele halli lisamine muudab selle vastavaks värvitooniks.
See oli 12-kuu, aastaajalise värviteooria alus. Nüüd vaatame edasi kuidas värviteooria peegeldub looduses ja inimestes.
Kui looduses aastaajad vahelduvad, siis värvikomplektid muutuvad. Mõelge värvidele maastikul nelja erineva aastaaja jooksul - kevadel, suvel, sügisel ja talvel – kevadel on värsked toonid, suvel leebed toonid, sügisel maalähedased toonid ja talvel jäised toonid. Selline värvimuutus tekib tänu valguse peegeldumisele looduses. Iga kord, kui päike muudab oma asendit, maalib ta maailma uues valguses.
12-ne kuu värviteooria baseerub loodusel 12-nele kuule. Iga kuu omab unikaalset värvipaletti. Vaadeldes inimese naha- , silma- ja juuksetooni, saab kindlaks teha, milline kuu sobib kõige paremini inimese oma loomuliku värvipaletiga.
Soovid teada rohkem või leida endale sobivad unikaalsed värvitoonid, tonaalsused ja sügavused siis helista või kirjuta:
Ave Ader +372 5689 6079, aderave@gmail.com
Carol Toomsalu +372 55 666 565, toomsalucarol@gmail.com